Jamaikietiškos muzikos moterys – kadaise ir dabar

Dailiosios lyties atstovių, kurios kūrė reggae muziką sąrašas nėra jau toks trumpas - jų buvo daug ir įvairių - visos buvo pakankamai ryškios amenybės. Didžioji dalis šios muzikos atlikėjų yra kilusios iš Jamaikos. Prie šių išskirtinių jamaikietiškos muzikos atlikėjų galime priskirti: Phiyllis Dillon, Sandra Cross, Rita Marley, Marcia Griffiths, Judy Mowatt ir Pam Hall.
Klasika tapusios reggae muzikos moterys:
Pirmos trys reggae muzikai nusipelniusios moterys, kurias norėčiau paminėti, - Rita Marley, Judy Mowatt and Marcia Griffiths. Šios trys asmenybės priklausė grupei „I-Threes“, kuri susibūrė dar 1974 metais ir ant scenos dažniausiai pasirodydavo kartu su Bob Marley. Tiesa, moterys kurdavo ir atskirai, visos turėjo tikrai stiprų vokalą ir atstovavo tikrąjį klasikinį reggae muzikos skambesį. Sakydama „klasikinį“ galvoju apie afrikietiškus būgnus, ritmišką gitaros skambesį, kartais girdimus klavišinius bei būtent stiprų jamaikietišką vokalą.
„I-Threes“ narė Marcia Griffiths laikoma reggae muzikos karaliene. Atlikėja yra išleidusi net 16 solinių albumų. Savo muzikinę karjerą moteris pradėjo grupėse „Byron Lee“ ir „The Dragonaires“. Na, o atlikėjos pirmuoju hitu galime laikyti kūrinį „Feel like jumping“, kuris buvo įrašytas „Studio one“ studijoje. Turbūt daugiausiai dėmesio sulaukė nuotaikingas ir „boogie“ ritmais išmargintas Marcia Griffiths kūrinys „Electric Boogie“. Šis "reikalas" buvo išleistas 1976- aisiais, o antram gyvenimui prikeltas daugiau nei po dešimties metų. Naujoji kūrinio versija prisunkta tuo metu madingo elektroninio skambesio bei pritaikyta šokiams. Antram gyvenimui prikeltas kūrinys „Electric boogie“ taip pat puikavosi Amerikos „Billboard Hot 100“ muzikos topų 51- oje vietoje.
Pozityvios muzikos kūrėjos nesidrovėjo ir perdainuoti žinomų kūrinių. Štai Janet Kay iš Jungtinės Karalystės, 1991 metais reggae muzikos ritmais ir savo vokalu apipynė Minnie Riperton dainą „Loving you“. Na, o kiek vėliau atlikėjos pėdomis pasekė ir JC Lodge. Šios atlikėjos perdainuota kūrinio „Loving you“ versija buvo itin švelni, o spalvų suteikė muzikiniame fone skambantis saksofonas. Taip pat reikėtų paminėti ir atlikėją Pam Hall - pastaroji reggae muzikos ritmais apipynė Celine Dion dainą „ My heart will go on“ bei taip pat puikiai visiems žinomą Toni Braxton dainą „Un Break My Heart“. Sunku paneigti, jog tai labai įdomios šių jau klasika tapusių dainų versijos. Pam Hall pasistengė iš jų „išlaužti“ visai gi ir neblogą jamaikietišką skmabesį.
Šiuolaikinės jamaikietiškos muzikos kūrėjos:
Nors nuo klasikinio reggae skambesio jau gerokai nutolusios, tačiau vistiek jamaikietišką muziką atsotvaujančios yra ir atlikėjos: Ms. Thing, Ms. Dynamite, Cecile, Luna Angel, Lady N.
Apie Lady N vertėtų užsiminti ir plačiau. Ši jauna atlikėja atstovaja rusiškos reggae muzikos sceną. Lady N 2010- aisais išleido savo solinį albumą pavadinimu „Time a come“. Tenka pripažinti, jog šis atlikėjos veikalas tikrai kokybiškas. Darbe „Time to come“ galima išgirsti ir tradicinio reggae skambesio užuomazgų, taip pat netrūksta kūrinių, kuriuose gausu „sintetikos“ bei kitų šiuolaikinių muzikinių efektų. Dauguma albume skambančių kūrinių atliekami anglų kalba, tačiau duoklė mesta ir rusų kalba atliekamiems kūriniams. Patrauklumo visam veikalui suteikia tikrai gražus atlikėjos vokalas ir kokybiškas skambesys.
Atlikėja Ms. Thing iš Jamaikos nėra tokia išradinga. Ms. Thing muzika skirta klubinėtojams ir šokių mėgėjams, tad originalumo mažai, ritmas eilinis - „bum clap“, vokalas taip pat niekuo neišsiskiriantis.Dėmesį patraukti gali tik tikrai vulgarus atlikėjos vaizdo klipas „Bonify“ bei kitas „Fight over man“ vaizdinis „gaminys“. Pirmajame Ms. Thing vaizdo įraše galime išvysti intymias atlikėjos bei muzikos kūrėjo Psycho Tanbad akimirkas. Atlikėja vaizdo įraše be skrupulų „staiposi“ su triko, gulinėja putų pilnoje vonioje bei glamonėjasi duše. Kitame, kūriniui „ Fight over man“ skirtame vaizdo įraše galime išvysti vakarėlyje šėlstančias agresyviai nusiteikusias merginas. Panašu, jog tokiais vaizdo įrašais tebuvo norima atkreipti klausytojų dėmesį. Tiesa, be šių dviejų muzikinių vaizdo įrašų daugiau atlikėjai nėra kuo pasigirti.
Išties sunku nustatyti, kokios turėtų būti tikros jamaikietiškos muzikos atstovės, tačiau aišku viena, jog būtnet klasiką tapę reggae muzikos kūriniai vis dar sugeba suvirpinti širdį ir sukelia tikrai geras emocijas.
Komentarai
Rašyti komentarą