Iš kur atsirado tikras pankas?
Jaunimas, vedimas nepasitenkinimo visuomenės normomis, idėjomis ar gyvenimo būdu, dažnai ieško galimybės atskleisti save, įsiveldamas į subkultūras. Vieni tampa „gotais“, kiti „skinais, o būna tokių, kuriuos vadiname „pankais“. Tikriausiai tikras pankas ar gotas pasakytų, jog nieko verti tie jauni ir eksperimentuojantys jaunuoliai, nes jiems nerūpi judėjimo ideologoja – jiems tai tik aprangos stilius. Tačiau paauglystėje įprasta išgyventi įvairias metamorfozes, maištauti ir šitaip perlipti besiformuojančios asmenybės ribas. Būna tokių atvejų, kuomet ir suaugę žmonės vis dar gyvena pasirinktos subkultūros ideologijų vedami. Šio atveju norisi paklausti, kas gi yra tikras pankas? Iš kur pankai atsirado?
Kadaise teko lankytis vienos futbolo komandos rungtynėse, sėdėti kartu su vadinamais pankais tribūnose ir stebėti, kaip pastarieji gliaudo „sėmkas“, rūko tabaką bei be paliovos geria alų. Dar šie gvildeno svarbias su seksu susijusias temas ir juokėsi iš savo praėjusios dienos nuotykių. Buvo panašu, jog jiems viskas „dzin“, jie tiesiog buvo „padėję“. Yra žmonių, kurie sako, jog pankai eiliniai valkatos, smirdantys „myžalais“, "apsišikeliai" ar panašūs visuomenės atmatos.Vis gi ši subkultūra turi savo istoriją, meną, muziką, aprangą ir tvirtą ideologiją.
Pats žodis „punk“ kadaise buvo tapatinamas su žodžiu „prostitutė“ ir tik kiek vėliau tapo subkultūros pagrindu. Pirmieji pankai atsirado apie 1970- uosius JAV. Na, o Lietuvoje žodis "pankai" pradėtas vartoti apie aštuoniasdešimtuosius. Ši naujai gimusi subkultūra maištavo prieš sovietinę santvarką, prieš kitų, dažniausiai vyresniųjų, nusistovėjusias pažiūras bei moralės normas. Pankui kitų priskirtos etiketės neegzistavo. Kadangi šios etiketės neegzistavo tuomet, jos neegzistuoja ir iki šių dienų.
Pastarieji dažnai savo dienas leidžia klajodami gatvėmis, miegodami stotyse ar tranzuodami Jie renkasi patys savo gyvenimo alternatyvą, kokią pasirenka tokia ir gyvena. Dar ir šiomis dienomis pankus norisi vadinti savotiškomis prostitutėmis, nesivaržančiomis daryti tai, kas kai kuriems dar vis yra „tabu“.
Kaip jau buvo minėta, pankai protestuoja prieš viską, kas laikoma „norma“. Galbūt todėl tiek muzika, tiek menas yra tokie pat maištingi. Štai bene žinomiausia punk muzikos grupė yra Sex pistols. Ši grupė garsėjo tuo, jog kūrė nihilišką, viską neigiančią muziką. Laikui bėgant ši grupė netgi buvo uždrausta, kadangi tariamai kėlė pavojų aplinkiniams bei skatino eiti prieš nusistovėjusias visuomenės normas.
Lietuvoje „pankizmo“ idėjas skleidė apie 1995- uosius egzistavusi grupė iš Kretingos „Radiacija“, kuri tuo metu scena dalindavosi su taip pat pankiškomis idėjomis gyvenusiais ŽAS vyrukais. Buvo ir tokia truputį ska ritmais pagardinta regio muzikos grupė - „Lipnūs macharadžos pirštai“. Na, o iki šių dienų savo koncertais lepina jau ne vienerius metus egzistuojanti grupė "Sportas".
Lipnūs macharadžos pirštai :
ŽAS :
Radiacija:
Maištaujantis menas
Pankų menu laikomos albumų viršelių dekoracijos, renginių plakatai ar skrajutės. Taip pat savotiška meno atšaka pankų subkultūroje laikomos ir pankų šukuosenos, kurios ne tik išskirtininės, bet dar ir avangardinės. Na, o įvairios punk muzikos albumų ar skrajučių dekoracijos yra spalvingos, truputį „kreizovos“. Štai 1975 –aisiais JAV buvo leidžiamas žurnalas pavadinimu „Punk“, kuriame buvo galima rasti ne tik daug informacijos apie pankų skleidžiamas idėjas, tačiau daug dėmesio buvo skiriama būtent pogrindžio muzikai. Šis alternatyvus žurnalas egzistuoja ir iki šių dienų.
Lietuvoje pankų muzika, judėjimas ir pažiūros, vyravusios dar sovietiniais laikais, aprašomos Neriaus Pečiūros knyogje „Aš ir atsuktuvas“, šią knygą teko laikyti savo rankose būtent tuo metu, kai kamavo paaugliškos maišto persismelkusios idėjos. Knyga pasirodė esanti puiki: alkoholis, seksas su atsitiktinėmis moterimis, konfliktai su pareigūnais, galvą „laužiantis“ rytai. Bene tai ir turėjo atspindėti tuo metu vyravusias "pankizmo" idėjas - begimą nuo visko, kas buvo laikoma „tabu“.
Tikras pankas, panašu, jog atsirado iš begalinio noro eiti prieš sistemą, jis atsirado iš vidinio laisvės troškimo ir noro sugriauti visas nusistovėjusias normas. Todėl dar iki šių dienų pankai gyvena taip lyg jiems viskas būtu „dzin“. Jie nešioja skiauteres, kerzus ar taip vadinamus „inkarus“, puošiasi metalinėmis spygliuotomis grandinėlėmis ar apyrankėmis, dažnai nešioja į skudurus panašius rūbus, kuriuos pagražina įvairiomis medžiaginėmis skiautelėmis, kuriose atsispindi tam tikros istorinės asmenybės ar ideologijos
Komentarai
Rašyti komentarą